CMYK / RGB / PANTONE

Podstawą przygotowania plików jest wybranie odpowiedniej kolorystyki projektu. Jeśli przygotowujemy projekt, który w dalszym etapie zostanie wydrukowany musimy zastosować odpowiednią przestrzeń barwną. Natomiast jeśli tworzymy stronę internetową lub projektujemy grafikę, która później będzie wyświetlana na ekranie monitora lub smartfonu również musimy zadbać o odpowiednie kolory.

CMYK

Przestrzeń barwna składająca się jak sama nazwa wskazuje z 4 kolorów: cyjan, magenta, yellow, black. Grafiki przygotowane w tych kolorach powstaną z wymieszania się tylko tych 4 kolorów. Kolor pomarańczowy powstaje z wymieszania się farby żółtej z magentą. (C:0 M:100 Y:100 K:0). Przestrzeń barwna CMYK jest bardzo ograniczona pod wpływem intensywności wydruku i kolorów jakie można uzyskać. Bardzo dobrym przykładem jest kolor intensywnie niebieski (czyt. szafirowy). Intensywnie niebieski kolor jest kolorem bardzo nieprzyjemnym podczas druku, ponieważ jest to kolor ,,składowy'', który powstaje z dużej ilości każdego z kolorów. Trzeba również wziąć pod uwagę profil kolorystyczny, który nie pozwoli nam przekroczyć pewnych wartości podczas druku. Dlatego też kolor niebieski często różni się odcieniem i intensywnością od tego, co widzimy na ekranie.

RGB

Przestrzeń barwna w głównej mierze dedykowana dla monitorów i ekranów. Tutaj kolory składają się z 3 kolorów: red, green, blue. Są to 3 kolory, które wyświetlają nasze ekrany. Co niektórzy mogą zastanawiać się jak to? A czarny i biały? No właśnie... Na ekranach kolor czarny powstaje z przyciemnienia się pikselu w danym obszarze ekrany. Jeśli mamy całkowicie czarny kolor to nasz monitor w danym obszarze powinien przestać podświetlać piksele. Natomiast jeśli wyświetla się nam na ekranie kolor biały, piksele w danym obszarze świecą najmocniej. Niestety, aby uzyskać idealną czerń i biel na ekranie potrzebowalibyśmy do tego monitorów za kilka tysięcy złotych. Dodatkowo, monitor powinien być dobrze skalibrowany, aby wyświetlał faktyczne kolory.

Przestrzeń barwna RGB dzieli się na dwie grupy: SRGB i Adobe RGB.

SRGB - jest to międzynarodowy standard, który ma mniejszy zakres kolorystyczny niż Adobe RGB, ale zyskuje tym, że kolory w tej przestrzeni barwnej będą niemalże identyczne na ekranie smartfonu, monitora, telewizora. 

Adobe RGB - jest przestrzenią barwną, jak sama nazwa wskazuje, stworzoną przez firmę Adobe. Adobe RGB ma większą przestrzeń barwną, dzięki czemu możemy uzyskać bogatszy zakres kolorów o większej intensywności. Jednak bardzo dużą wadą tej przestrzeni barwnej jest to, że pewne ekrany, monitory mogą nie być w stanie wyświetlić elementów wykraczających poza ich przestrzeń barwną, co spowoduje w pewnych przypadkach zamianę kolorów przez ekran na takie które jest w stanie wyświetlić. Niestety, czasami jest to makabryczne w skutkach.

PANTONE

Jest to przestrzeń stosowana w poligrafii. To skala opracowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Carlstadt w stanie New Jersey. Podstawowa skala opisuje aż 1761 kolorów (a jest ich jeszcze o wiele więcej). Powstają one poprzez zmieszanie 18 pigmentów. Kolorystyka ,,PANTONE'' jest kolorystyką najuboższą a zarazem najlepszą. Dlaczego najlepszą? Kolory ,, PANTHONE'' opisane są numerami. Każdy kolor ma swój indywidualny numer. To sprawia, że drukując w tych kolorach mamy pewność, że czerwony będzie czerwony. Mamy pewność, że niebieski kolor na kartce papieru i na białej koszulce będzie identyczny. Kolory ,,PANTONE'' pomagają firmom, które są rozpowszechnione na cały świat m.in jak: McDonald's. Dzięki zastosowaniu kolorów ,,PANTONE'' na całym świecie możemy podziwiać identyczne złote łuki.